جستجوی پیشرفته

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

ناصر حاجی‌زاده اعلام کرد که سیستم‌های اعلام خطر سونامی در حال تکمیل شدن هستند و درصدد بهره‌برداری از آن در منطقه آزاد چابهار هستیم.

ناصر حاجی‌زاده رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم­ جوی با اشاره به آسیب‌های ناشی از توفان‌های دریایی، افزود که کشور تجربه توفان‌های حاره‌ای را دارد که خسارات زیادی را به سواحل کشور وارد کرده است.

حاجی‌زاده جریان‌های شکافنده را یکی از پدیده‌های دریای خزر دانست و با بیان این که در این زمینه پروژه‌های زیادی در پژوهشگاه در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد:

از سوی محققان پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی پروژه‌هایی در زمینه جریان‌های شکافنده و برگشتی که موجب غرق شدن افراد شده، اجرایی شده است.

حاجی‌زاده، جریان‌های شکافنده را جریان‌هایی دانست که از ساحل به سوی دریا حرکت می‌کنند و اضافه کرد: این جریان یکی از مهمترین عوامل غرق شدن انسان‌ها در دریاها است، به طوری که ۸۰ درصد عملیات‌های کمکی نجات‌غریق‌ها مربوط به این پدیده می‌شود.

به گفته حاجی‌زاده حرکت این جریان از داخل منطقه خیزاب ساحلی آغاز می‌شود و تا خارج از خط شکست موج ادامه می‌یابد. این جریان‌ موجب می‌شود آبی را که موج‌ها به سوی ساحل آورده‌اند، به دریا بازگردانده شوند.

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

مشارکت ایران در پروژه جهانی

حاجی‌زاده، وقوع سونامی در منطقه مکران را یکی دیگر از مسائل اساسی در حوزه اقیانوس‌شناسی دانست و ادامه داد که با توجه به رخ دادن سونامی در سال ۲۰۰۴ میلادی در اقیانوس هند اقدام جهانی برای ایجاد سیستم اندازه‌گیری در این اقیانوس باهدف پیش‌بینی و کاهش خطرات ناشی از سونامی صورت گرفت.

رییس پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی این سیستم را مجموعه‌ای از دستگاه‌های اندازه‌گیری و مدل‌سازی عددی دانست و یادآور شد:

این اندازه‌گیری‌ها شامل اندازه‌گیری زلزله حرکات زمین ناشی از موج سونامی و شناسایی آن و درنهایت اعلام‌خطر قبل از رسیدن موج سونامی به سواحل می‌شود.

حاجی‌زاده اضافه کرد که بر این اساس در اواخر فروردین ماه سال گذشته از سوی کمیسیون بین‌دولتی اقیانوس‌شناسی (IOC) به‌عنوان مهمترین نهاد بین‌المللی در عرصه علوم اقیانوسی‌ پروژه‌ای جهانی در این زمینه تعریف شد که بر اساس آن کشورهای ایران، عمان، هندوستان و پاکستان برای راه‌اندازی این سیستم انتخاب شدند و ایران در این پروژه نقش محوری را دارد.

حاجی زاده ذاکر، ایجاد ارتباطات علمی میان کشورها به‌ویژه میان ایران و عمان را از دستاوردهای این پروژه ذکر کرد و ادامه داد:

با اجرای این پروژه ارتباطات خوبی میان ایران و عمان در زمینه تبادل داده‌های زلزله‌نگاری ایجاد شده است.

حاجی‌زاده با اشاره به فعالیت ایران در این زمینه اضافه کرد:

در پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی مدل سازی‌هایی را در زمینه سیستم‌های اعلام خطر سونامی در دستور کار داریم که این سیستم‌ها در حال تکمیل شدن هستند و برای بهره‌برداری از این سیستم‌ها با منطقه آزاد چابهار هماهنگی‌هایی ایجاد شده است.

سونامی یکی از پدیده‌های جغرافیایی است که در پی زمین‌لرزه‌های زیر دریا و یا بر اثر لغزیدن صخره ایجاد می‌شود. آبی که به لرزه درآمده به ‌شکل موج‌های عظیم به کرانه‌ها رسیده و ویرانی عظیمی را به بار می‌آورد؛ چراکه سرعت موج‌های ناشی از سونامی گاه به بیش از ۸۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

سونامی سال ۱۷۸۸ لیسبون (پرتغال) با موج‌هایی به بلندی حدود ۱۸ متر به شهر هجوم برد و ساکنان آن شهر را در کام خود فروبرد. یکی از بزرگترین سونامی‌ها در دسامبر سال ۲۰۰۴ میلادی در نزدیکی سوماترای اندونزی روی داد که باعث ویرانی عظیم و کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر در جنوب آسیا شد.

در ایران این پدیده در خلیج فارس رخ می‌دهد و شواهد حاکی از آن است که بندر سیراف در جنوب ایران تا سده چهارم هجری و عصر دیلمیان، بندری آباد و پررونق بوده و ناگهان بر اثر زمین‌لرزه‌ای، قسمت بزرگی از شهر به زیر آب رفته است.

منبع : ایسنا

سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار ، سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار ، سیستم‌ اعلام خطر سونامی در سواحل چابهار

.::: تورهای داخلی :::.

تور کیش ۲ شب ۶ آبان ۹۶

» کیش

2 شب

از 420,000 تومان

تور کیش ۲ شب ویژه ۲۸ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » کیش

2 شب

از 440,000 تومان

تور کیش ویژه ۲۹ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » کیش

2 شب

از 380,000 تومان

تور کیش ۲ شب ویژه ۲۳ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » کیش

2 شب

از 360,000 تومان

تور کیش ۲ شب ویژه ۲۱ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » کیش

2 شب

از 390,000 تومان

تور قشم ۲ شب ویژه ۲۱ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » قشم

2 شب

از 390,000 تومان

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان مشهد تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور لحظه آخری کیش تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تورهای ماه رمضان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان چین کوالالامپور گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است