جستجوی پیشرفته

گشت و گذاردر دل صحرای گبی / تصاویر

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

گشت و گذاردر دل صحرای گبی / تصاویر

 

صحرای گبی

بیابان گبی ۱۳۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد.

آب و هوا

بیابان گبی بسیار سرد است ولی بندرت در آن برف دیده می شود. این بیابان بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است و میزان بارندگی آن تا ۱۹۰ میلیمتر در هر سال است.

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

حفاظت و محیط زیست

تخم دایناسور برای اولین بار در این بیابان شناسایی شده است و این بیابان یکی از منابع مهم سوخت های فسیلی با ارزش می باشد.

سازش

به منظور زنده ماندن در گبی، گیاهان به از دست دادن برگ های خود تا بارندگی مجدد نیازمند هستند. این گیاهان دارای ریشه های طولانی هستند که توانایی جذب آب را از منطقه های بزرگ داراست.

کویرزایی

صحرای گبی طی فرایندی به نام کویرزایی در حال گسترش می باشد. این بیابان در حال گسترش به مراتع چین می باشد. توفان های گرد و غبار به شدت صدمات سنگین به کشاورزی را افزایش می دهد.

گیاهان

گیاهان این بیابان شامل درخت اشنان، پیاز وحشی، بوته زار صحرا و علف می باشد

حیوانات

گبی, خانه گونه های مختلف حیوانات از قبیل آهوی دم سیاه، شتر باختری، گرگ ها، موش خرمای وحشی اروپایی مخطط، الاغ های وحشی مغولی، خرس قهوه ای، پلنگ برفی و آبچیلیک می باشد.

بیابان گبی

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

هرچند پیابان گبی تنها پنجمین بیابان بزرگ در جهان است، بیابان گبی یک منطقه خشک متمایل به توسعه در قاره آسیا است. محدوده گستردگی این بیابان دو کشور است و بخش های شمالی و شمال غربی چین و جنوبی مغولستان را پوشش میدهد.

گبی از مسدود شدن بیشتر بارش ها به وسیلهٔ هیمالیا رنج می برد. با این حال این بدین معنا نیست که این منطقه از بارش بی بهره است. در واقع گبی سالانه ۷ اینچ بارش دارد. گبی بسیار سرد است واین به خاطر موقعیت شمالی آن و ارتفاع آن است (حدود ۱۵۲۰ متر بالا تر از سطح دریا، در بالاترین نقطه) در نتیجه، گاهی اوقات حتی سرما و برف دیده می شود و برف تپه های گبی را می پوشانند. دما در زمستان و پاییز در آنجا می تواند به منهای ۴۰ درجه فارنهایت برسد. در زمستان گبی جای تفریح نیست و دمای هوای آن گاهی به ۱۲۲ درجهی فارنهایت نیز می رسد. این بیابان به مراتب از سایر بیابان ها شن کم تری دارد. در عوض طبقات بیابان عمدتا سنگ برهنه است. به این دلیل که در اکثر موارد باد به صورت شلاق از فلات عبور می کند.

گبی شامل پنج منطقه مجزا زیست محیطی تقسیم می شود:

۱) بیابان های استپ شرقی گبی

۲) فلات نیمه کویری آلاشان

۳) دریاچه های دره استپ کویری گبی

۴) حوزه نیمه بیابانی جونغاریا

۵) رشته کوه های تیان شان

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

بیابان های استپ شرقی

بیشتر مناطق شرقی را تحت پوشش خود قرار می دهد که این مساحت حدود ۲۸۱۸۰۰ کیلومتر مربع است. این منطقه از بخش درونی فلات مغولستان در شمال چین تا خود مغولستان امتداد پیدا می کند. تعداد زیادی دریاچهٔ نمک و مناطق کم ارتفاع در گبی شرقی همچون کوه یین وجود دارد.

آلاشان فلات نیمه بیابانی

در منطقهٔ غربی و جنوب غرب بیابان استپ شرقی گبی واقع شده است. بسیاری از این فلات ها از حوضه های بیابانی و رشته کوه های کم ارتفاع تشکیل شده است از جمله: گبی محدودهٔ آلتایی، کوه های هلان و کوه های کیلیان.

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

گشت و گذاردر دل صحرای گبی

دریاچه های درهٔ استپ بیابانی گبی

بین کوه های خانگای وگبی محدودهٔ آلاتای در شمال فلات آلاشان واقع شده است.

حوضهٔ نیمه بیابانی جونغاریا

بین رشته کوه تیان شان در جنوب و کوه های آلتای در شمال واقع شده است. منطقه از گوشهٔ جنوب شرقی در مغولستان تا چین گسترش یافته است و بخش های شمالی استان سین کیانگ در چین را پوشش می دهد.

رشته کوه های تیان شان

به عنوان مرز میان حوضهٔ جونغاریا و بیابان تکله مکان در غرب عمل می کند. تلکه مکان به علت دارا بودن حوضهٔ شنی و احاطه شدن توسط رشته کوه های بلند به صورت جدا از گبی به شمار می آید.

بسیاری از حوادث تاریخی مهم در گبی رخ داده است. این بیابان خانهٔ سنگواره های بسیاری از دایناسورهای قدیمی است که تا کنون کشف شده است، همانند سایر کشفیات مهم فسیلی. گبی بخش اعظمی از امپراتوری مغول، یکی از بزرگ ترین امپراتوری های جهان در طول قرن ۱۳ و ۱۴ را تشکیل داد بود. گبی همچنین شهرهای مهمی برای توقف و استراحت بازرگانانی که از اروپا به چین سفر می کنند در خود داشته است. مارکو پولو، کاشف مشهور ایتالیایی، با شهرهای افسانه ای گبی در حماسهٔ ۲۴ سال سفر خود در آسیا در راه بازگشت به ونیز برخورد کرده و آنرا در کتاب سفرهای مارکو پلو ذکر کرده.

بیابان گبی همچنین به رشد و توسعهٔ خود ادامه داده، که توسعهٔ سریع آن برای همسایگانش هشدار دهنده است. کشور چین با تبدیل شدن مراتع خود به بیابان بیشترین ضربه را می بیند. حتی این توسعه سکونت انسان ها را نیز با خطر مواجه می کند.

.::: تورهای داخلی :::.

تور کیش ۲ شب ۶ آبان ۹۶

» کیش

2 شب

از 420,000 تومان

تور کیش ۲ شب ویژه ۲۸ مهر ۹۶

تهران » کیش

2 شب

از 440,000 تومان

تور کیش ویژه ۲۹ مهر ۹۶

تهران » کیش

2 شب

از 380,000 تومان

تور کیش ۲ شب ویژه ۲۳ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » کیش

2 شب

از 360,000 تومان

تور کیش ۲ شب ویژه ۲۱ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » کیش

2 شب

از 390,000 تومان

تور قشم ۲ شب ویژه ۲۱ مهر ۹۶ (منقضی شده!)

تهران » قشم

2 شب

از 390,000 تومان

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان مشهد تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور لحظه آخری کیش تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تورهای ماه رمضان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان چین کوالالامپور گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است