جستجوی پیشرفته

اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد

اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد

در سال ۱۹۶۰ در صحرای نوادا یک اشتباه باعث ایجاد شدن یکی از زیباترین چشمه های آب گرم در آمریکا شد . برای شناحت بیشتر این چشمه و طریقه شکل گیری آن در ادامه با تور ایران همراه باشید …

اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد

در صحرای نوادا یک اشتباه در سال ۱۹۶۰، منجر به تشکیل یکی از زیباترین چشمه‌های آب‌ گرم آمریکا شد. این مقاله از کجارو داستان جالب شکل‌گیری چشمه را شرح می‌دهد.

در گوشه‌ای از کویر نوادا، در یک آبادی، یک چشمه آب‌ گرم به نام فلای به وسیله یک اشتباه بزرگ توسط انسان‌ها در سال ۱۹۶۰ به وجود امده است. فلای یک آبفشان طبیعی رنگارنگ است. که به نظر دکتر سئوس (Seuss) «این چشمه پایدار هم خواهد‌ ماند.»
یک اشتباه زیبا

بیشتر شبیه به یک سازه فضایی است اما با یک بازرسی می‌توان متوجه شد که این دقیقا یک اشتباه انسانی است. همه‌ی این بهم‌ریختگی‌ها از یک قرن پیش هنگامی که مردم در صحرا بلک‌ واتر به دنبال آب آبیاری بوده‌اند شروع شد. به گفته اطلس آبسکیورا، مردم آن منطقه چاهی حفر کردند و به سرعت متوجه شدند که چاه به یک حفره زیرزمینی آب گرم نزدیک است و برای کار کشاورزی مناسب نیست. به همین دلیل چاه را رها کردند.

تا این که اواسط دهه ۶۰ یک شرکت به مزرعه فلای با امید به این که می‌توان از انرژی زمین گرمایی آنجا استفاده کرد، دوباره برگشت. چاه دوم را نیز در آن منطقه حفر کرد. اما این بار هم دمای آب چشمه به اندازه کافی داغ نبود که بتواند انرژی زمین گرمایی که شرکت به آن نیاز داشت را تأمین کند.

به گفته Burning Man صاحب جدید ملک، هنگامی به مزرعه آمد که چاه ها به خوبی مسدود نشده بودند.

به غیر از مخروط آبفشان فلای، بخار و آب جوش از چند نقطه دیگری هم به ارتفاع چند متری از سطح زمین فوران می‌کند و آب فوران شده در استخرهایی که در کنار چشمه تشکیل داده بودند، فرود می‌آمدند. بعد از چند دهه ته‌نشین شدن و فوران کردن، چشمه فشار آب اولیه خود را از دست داده است.
رنگ زرد خردلی از گوگرد است، آهن باعث تشکیل رنگ قرمز و رنگ سبز به خاطر جلبک‌ها است

زمین شناس ایالت نوادا، جیمز فالدز (James Faulds)، به مجله Reno Gazette می‌گوید: رنگ‌های چشمه از مواد معدنی است؛ رنگ زرد خردلی از گوگرد است، آهن باعث تشکیل رنگ قرمز و رنگ سبز به خاطر جلبک‌ها است.
جشنواره ارزشمند

از نزدیک دیدن آبفشان فلای برای مردم عادی سخت بود. اما حالا این ملک شخصی توسط سازمان غیر انتفاعی Burning Man festival’s خریداری شده است. سازمان نوشته است:

از سال ۱۹۹۷ تاحالا جشنواره‌های Burning Man در مزرعه فلای برگذار شده و این مکان خاص در قلب و ذهن جامعه Burning Man جای گرفته است.

این ملک هنوز یک مکان عمومی نیست اما جشنواره‌ یک وب سایت برای علاقه مندان تهیه کرده. سازمان دهندگان جشنواره می‌گویند:

آنها خواهان استفاده از مزرعه در روز های غیر جشنواره‌هم در طول سال هستند.

مزرعه فلای به غیر از آبفشان فلای؛ چشمه‌های طبیعی، باطلاق‌ها، دشت‌ها و همچنین مکان مناسب برای ستاره شناسی هم را ارائه می‌دهد

مزرعه فلای یک قطعه زمین ارزشمند محصوب می‌شود.به غیر از آبفشان فلای؛ چشمه‌های طبیعی، باطلاق‌ها و دشت‌ها بیشتری را هم ارائه می‌دهد و همچنن منظقه خوبی برای ستاره‌شناسی و منجمان هم هست.

Oliver Roeder در مورد نزدیکی مزرعه به منطقه گرلاخ (Gerlach) نوشت: «نوادا به عنوان تاریک‌ترین منطقه USA، در روز شما شاهد آبفشان‌هایی که از انرژی زمین گرمایی به وجود آمده‌اند، هستید و آن آبفشان‌ها بخار و آب را به هر سمتی می‌پاشند و هوا اطراف را مرطوب می‌کنند و ناپدید می‌شوند و در شب شما شاهد کهکشان‌های دور دست با چشم غیر مسلح هستید که نور بعضی از آن ستاره‌ها بسیار مسن‌تر از گونه انسان‌ها است.

منبع : Curiosity

تور ایران مرجع : تور آنتالیا

اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد ، اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد ، اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد ، اثز هنری فوق العاده ای که بخاطر یک اشتباه به وجود آمد

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است