جستجوی پیشرفته

بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار

بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار

استانبول یکی از پرطرفدارترین شهرهای ترکیه و یکی از بزرگترین مرکزهای تجارت ترکیه نیز به حساب می آید ، هر ساله تعدادی زیادی از هموطنانمان برای خرید به شهر استانول نیز سفر می کنند .
اما اینبار میخوایم بازار سرپوشیده و بزرگ استانبول که یکی از قدیمی ترین بازارهای دنیا به حساب می آید را به شما معرفی کنیم ، در ادامه با تور ایران همراه باشید .

از قرن پانزدهم که ساخت بازار بزرگ آغاز شد، این بازار بزرگ هر روز جنب و جوش و فعالیت روزانه را به چشم خود می دید.

وقتی به این بازار شلوغ و جذاب پا بگذارید، حجم بالای آدم ها، مسافران و محلی ها را خواهید دید. هر روز بسیاری به این بازار می آیند، در میان اجناس قدم می زنند و سعی می کنند به روش های مختلف تخفیف قابل توجهی برای جنس مورد نظر خود بگیرند.

در همه جای دنیا، وقتی محلی ها مسافران و گردشگران را می بینند، به امید پاداش و سود بیش تر، قیمت ها را به خارجی ها بیش تر می گویند و حالا این که در این میان بتوانید قیمت مناسب را برای تهیه سوغاتی و یا اجناس دلبرانه سنتی پیدا کنید، قدری سخت است.

در این مقاله راهکارهایی را به شما خواهیم گفت تا بتوانید در بازار بزرگ استانبول، همچون یک حرفه ای و محلی از آن ها خرید کنید.

آشنایی با بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده دنیاست که ۶۱ خیابان مسقف و ۵۰۰۰ مغازه را در خود جای داده است. این بازار رنگارنگ مجموعه خارق العاده و رنگارنگی از بازارهای مختلف است که در آن همه چیز پیدا می کنید. از انواع پوشاک و منسوجات بگیرید تا انواع خوشمزه های ترکی و کاشی ها و ظروف و … اما به سبب جواهرات، سرامیک های دست ساز، فرش و قالیچه، گلدوزی، ادویه ها و مغازه های عتیقه فروشی اش شهرت دارد.

این بازار بزرگ یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین مکان های دیدنی استانبول محسوب می شود و بر طبق آمار سالانه ۲۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار مسافر و گردشگر را جذب خود می کند. جالب است بدانید که نام این بازار بزرگ و سنتی در سال ۲۰۱۴، عنوان پربازدید ترین جاذبه گردشگری دنیا را به خود اختصاص داد و اغلب از آن به عنوان یکی از نخستین مراکز خرید دنیا یاد می شود.

هسته اصلی بازار بزرگ استانبول در قرن پانزدهم، کمی بعد از فتح قسطنطنیه توسط سلطان محمد فاتح ساخته شد و به منظور تجارت انواع پارچه بافته ها و منسوجات مورد استفاده قرار گرفت. بعدها در طی قرن شانزدهم بود که این بازار به دستور سلطان سلیمان بسیار گسترش یافت و در قرن نوزدهم نیز پس از وقوع یک زلزله، مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

در این مجموعه بزرگ و وسیع علاوه بر مغازه، دو مسجد، چهار آبنما، دو حمام و چندین کافه و رستوران به چشم می خورد.

حالا همراه کارناوال می خواهیم بدانیم اگر وارد این شهر کوچک پر از مغازه شویم، چگونه خریدی موفق و لذت بخش داشته باشیم.

راهنمای خرید در بازار بزرگ استانبول

در بازار بزرگ استانبول هر دو نوع مغازه های با کیفیت و متوسط را خواهید دید. مسلما این مغازه دار است که می داند هر جنس چقدر کیفیت دارد، چه ارزشی دارد و با قیمتی که پیشنهاد داده چقدر سود عایدش می شود. در این مورد شما شانس کمی دارید تا بتوانید دست فروشند و مغازه دار را بخوانید. با این حال نا امید نشوید! هنوز راه هایی هست که می توانید با استفاده از آن ها تشخیص دهید جنس پیش روی شما واقعا چرم اصل است، فرش دستباف و مرغوبی را به شما پیشنهاد داده اند و یا جواهری که از آن خوشتان امده، ارزش قیمتی که پیشنهاد شده را دارد یا خیر.

۱- زمان مناسب را بشناسید

در بازار بزرگ استانبول و در مغازه های این بازار، تقریبا بعید است که شما با خود مغازه دار وارد معامله شوید. اغلب مغازه ها فروشنده ای دارند که شما با او وارد گفتگو می شوید و نرخ ها را از او دریافت می کنید. یعنی این افراد در ازای فروش اجناسی مشخص به مشتری ها، دستمزدی مشخص را دریافت می کنند.

در این حالت فروشنده در اول روز مشتاق به فروش است و اهمیتی ندارد چقدر سود می کند، چرا که پیش از هر چیز باید به حد معین هر روز خود بفروشد تا مطمئن شود کمیسیون هر روزه خود را دریافت می کند. پس از چند ساعت که به حد نصاب هر روزه خود رسید، حالا فروشنده با تغییر استراتژی می تواند به سود بیش تر و راضی کردن رئیس خود فکر کند.

۲- هیچ وقت خودتان را مشتاق نشان ندهید.

خوش آمدی دوست من، حال شما چطور است؟

وقتی در بازار بزرگ استانبول گردش می کنید، اغلب این این جملات را به در زبان های مختلف خواهید شنید. مغازه داران سعی می کنند این گونه توجه شما را به مغازه و اجناس خود جلب کنند.

در این میان اگر چیز به خصوصی نظر شما را بسیار معطوف خودش کرد، بهتر است در وهله اول آن را رو نکنید. داخل شوید، به اظراف نگاهی بیاندازید، اجناس مختلف را بررسی کنید و قیمت ها را سوال کنید. این گونه متوجه می شوید که در سر مغازه دار چه می گذرد و به نوعی برای چانه زدن آمادگی پیدا خواهید کرد.

پس از کمی، همچنان ظاهر بی تفاوت خود را نسبت به شی مورد نظر حفظ کنید و درباره قیمتش سوال کنید.

۳- بهترین قیمت خود را لو ندهید.

در این مرحله مغازه دار سعی می کند تا نظر شما را درباره مناسب ترین قیمت جنس بداند و از شما در مورد آن سوال می کند. باید بگویم حواستان باشد و قیمت خود را لو ندهید. چرا که هر قیمتی که بدهید، بعد از آن دیگر نمی توانید قیمتی پایین تر را پیشنهاد بدهید.

در مقابل، مغازه دار را وادار کنید که وارد فرآیند چانه زنی و تخفیف شود. کمی بعد او قیمتی خواهد گفت که صد البته شما را شگفت زده می کند. بنابراین جنس را سر جای خود گذاشته و بی آن که از قیمت باقی اجناس بپرسید، آرام آرام به سوی در بروید، وانمود کنید از خرید منصرف شده اید و البته نگاهی هم به سایر چیزها داشته باشید. اگر او فریب شما را بخورد، به سرعت سعی می کند که شما را برگرداند و قیمت جدیدی را پیشنهاد می دهد.

حالا چانه زنی واقعی شروع می شود!

۴- زمان چای

در این جا کسی برنده است که آرام و مقاوم عمل کند. هیچ وقت برای چانه زدن عجله نکنید و به گونه ای تظاهر کنید که هنوز از بابت خرید جنس مطمئن نیستید. در غیر این صورت این مغازه دار است که برای تعیین قیمت قدرت بیش تری دارد. همیشه اجازه دهید تمایل او برای فروش بیش از تمایل شما برای خرید باشد.

در بازار بزرگ استانبول، عجیب نیست اگر در مغازه ای به شما چای تعارف کنند که خود دو دلیل اصلی دارد؛ اول، صرف چای درست در وسط مغازه صورت می گیرد و این گونه دیگر مشتریان نمی توانند در جریان چانه زنی و تخفیف شما قرار بگیرند. طبیعی است که مغازه دار دلش نخواهد به صورت همزمان به همه تخفیف بسیاری بدهد. از سویی دیگر، مغازه دار وقت دارد که به روند چانه زنی شما قدری استراحت بدهد و فضا را کمی شخصی کند. به زودی خواهید دید که داستان زندگی و غم هایش را با شما شریک می شود.

گول حرف های مغازه دار را نخورید و مطمئن باشید حتی اگر با تخفیف جنس را بخرید، پسر مغازه دار هنوز هم می تواند به دانشگاه برود!!

بنابراین بازی را ادامه بدهید تا به قیمت دلخواه خود برسید.

۵- تا چقدر تخفیف؟

راستش هیچ قانون طلایی و مشخصی برای این سوال وجود ندارد.

در برخی موارد حد نهایی تخفیفی ۳۵ درصد بوده و در مواردی دیگر تا بیش از ۵۰ درصد هم می توانید پیش بروید.

البته این را هم بدانید که همیشه قرار نیست این استراتژی جواب بدهد. صد البته به مهارت و نوع برخورد شما بر می گردد. تمرین، کمک زیادی به عملی کردن خواسته شما خواهد کرد.

همچنین حواستان باشد که عصبانی شدن و برخورد خشن و جسور، کمکی به شما نخواهد کرد. لبخندتان را فراموش نکنید و یادتان باشد این تنها یک بازی است.

منبع : کارناوال

تور ایران مرجع : تور آنتالیا

بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار ، بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار ، بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار ، بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار ، بازار بزرگ استانبول و راهنمای خرید در این بازار

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است