جستجوی پیشرفته

ثبت نام ۴۰ هزار نفر برای حج تا واگذاری فیش حج و قمیت حج

ثبت نام ۴۰ هزار نفر برای حج تا واگذاری فیش حج و قمیت حج

ثبت نام 40 هزار نفر برای حج تا واگذاری فیش حج و قمیت حج

ثبت نام ۴۰ هزار نفر برای حج تا واگذاری فیش حج و قمیت حج

ثبت نام 40 هزار نفر برای حج تا واگذاری فیش حج و قمیت حج

ثبت نام ۴۰ هزار نفر برای حج تا واگذاری فیش حج و قمیت حج

تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر برای تشرف به حج امسال ثبت نام اولیه را انجام داده اند. “رییس سازمان حج و زیارت”

با جزییات این خبر همراه تور ایران باشید:

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمید محمدی درباره روند ثبت نام از واجدان تشرف به حج امسال، یادآور شد: ثبت نام اولیه تشرف به حج تمتع از ۲۳ فروردین ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد و دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۸۵ می توانند برای انجام این فرآیند به شعب بانک ملی سراسر کشور مراجعه کنند.

او با اشاره به امضای دیر هنگام توافق نامه حج امسال و به دنبال آن اعزام با تاخیر تیم مسکن حج به عربستان، اظهار کرد: ایران آخرین کشوری است که برای عقد قرارداد خدمات حج در کشور عربستان اقدام می کند و اجاره مسکن حجاج یکی از مهم ترین بخش های خدماتی حج است، بنابراین با این چالش مواجه بودیم که هتل ها توسط دیگر کشورها اجاره شد باشد و نگران این بودیم که نتوانیم برای همه جمعیت حجاج ایرانی مسکن تامین کنیم، از این رو اولویت ها را محتاطانه اعلام کردیم، اما بدنبال روند خوب اجاره مسکن حجاج در مکه و مدینه اولویت های حج را تا ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ افزایش دادیم.
احتمال اعلام اولویت های جدید

رییس سازمان حج ادامه داد: اگر بتوانیم هتل های بیشتری متناسب با استانداردها و شاخص هایی که در سازمان حج و زیارت تعریف شده تامین کنیم، احتمال این وجود دارد که اولویت های بیشتری را برای حج امسال فراخوان کنیم.

او درباره ی میزان سهمیه حجاج ایرانی یادآور شد: در چند سال گذشته به دلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام ۲۰ درصد از سهمیه حج همه کشورهای اسلامی کسر شده بود و در آخرین اعزام حجاج ایرانی، ۶۴ هزار زائر به حج اعزام شدند، اما با تکمیل بخش عمده ای از طرح توسعه، طرف سعودی امسال آن ۲۰ درصد را جبران کرد، از سویی با تلاش هیأت حج جمهوری اسلامی ایران موفق شدیم سهمیه حج را ۳۵ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش دهیم و امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر به حج اعزام می شوند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند، اظهار کرد: تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر برای ثبت نام اولیه تشرف به حج امسال به بانک ها مراجعه کرده اند و با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل های حجاج در عربستان احتمال اعلام اولویت های جدید برای اعزام به حج وجود خواهد داشت.

وی درباره ی چگونگی فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج امسال توضیح داد: دارندگان فیش های اولویت دار حج به همراه سند ودیعه گذاری و شناسنامه و کارت ملی خود به یکی از شعب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه می کنند که مبلغ ودیعه گذاری اولیه و سود متعلق به آن محاسبه شده و متقاضیان بقیه این مبلغ را تا سقف حداقل ۱۰ میلیون تومان تکمیل می کنند.

محمدی درباره زمان اعلام کاروان های حج نیز گفت: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل های زائران، فهرست کاروان های حج و قیمت نهایی آن ها متناسب با درجه کاروان اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج که نسبت به ثبت نام اولیه تشرف در بانک ها اقدام کرده اند، می توانند در کاروان ها ثبت نام کنند.

قمیت حج گران می شود؟

رییس سازمان حج و زیارت درباره ی قیمت کاروان های حج بیان کرد: ما همه تلاش خود را به کار برده ایم تا افزایشی در قیمت کاروان های حج نسبت به سال ۹۴ نداشته باشیم، اما نرخ ارز نسبت به سال ۹۴ تغییر کرده و از سوی دیگر بخشی از خدمات از جمله حمل و نقل و یا چادرهای زائران در عرفات تغییر کرده که می خواهیم خیمه های بهتری برای حجاج تهیه شود که این افزایش قیمت به دلیل افزایش کیفی خدمات خواهد بود.

محمدی افزود: امیدواریم با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل حجاج، قیمت نهایی کاروان های حج بر مبنای درجات آن ها تا یک هفته آینده اعلام شود.

این مقام مسوول در سازمان حج و زیارت درباره ی زمان اعزام حجاج به سرزمین وحی نیز گفت: اعزام حجاج از اول مرداد آغاز خواهد شد که نیمی از زائران در قالب کاروان های مدینه قبل و نیمی با کاروان های مدینه بعد به حج مشرف می شوند و این اعزام ها حدودا تا ۲۶ مردادماه ادامه خواهد داشت. همچنین اولین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به کشور بازخواهند گشت. پروازهای حج از ۱۹ فرودگاه کشور نیز انجام می شود.

به گفته او، مدت زمان سفر حجاج و اقامت آنان در مدینه منوره و مکه مکرمه بین ۳۰ تا ۳۳ روز خواهد بود.

وی در گفت و گوی تلویزیونی که روز پنج شنبه (هفتم اردیبهشت ماه) انجام شد، به واجدان شرایط تشرف به حج توصیه کرد: حتما در این دوره برای انجام فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج در بانک ها اقدام کنند و این ثبت نام را به زمان اعلام کاروان های حج موکول نکنند.

او اضافه کرد: فرآیند ثبت نام کاروان های حج بعد از نهایی شدن هتل های حجاج به صورت عمومی و همچنین از طریق رسانه های استانی زمان ثبت نام در کاروان های حج اعلام خواهد شد و واجدان شرایط اعزام به حج در شهرهای محل سکونت خود می توانند برای ثبت نام در کاروان ها اقدام کنند.

واگذاری فیش حج آزاد است

رییس سازمان حج و زیارت درباره ی نقل و انتقال اسناد ودیعه گذاری حج، توضیح داد: دارندگان اسناد ودیعه گذاری اولویت دار حج می توانند نسبت به واگذاری فیش حج خود به دیگران اقدام کنند که برای این کار لازم است انتقال دهنده و انتقال گیرنده فیش حج به یکی از دفاتر زیارتی مجاز سازمان حج و زیارت مراجعه کنند که هزینه این فیش بر مبنای توافق در دوطرف تعیین می شود. سازمان حج در این مقوله وارد نمی شود. این فرآیند ایجاد شده تا از حضور دلالان در این حوزه معنوی و ایجاد بازار سیاه برای فیش های حج جلوگیری شود.

محمدی سپس درباره ی آخرین برنامه ریزی ها و اقدامات حج امسال، یادآور شد: کارگروه های ویژه حج از سه ماه گذشته تشکیل شده و در حال برنامه ریزی امور هستند. همچنین سرفصل های آموزشی بازنگری شده که جلسات توجیهی در این باره بعد از ثبت نام زائران در کاروان ها برگزار می شود. علاوه بر جلسات آموزشی کاروان ها، همایش های متمرکز آموزشی و توجیهی نیز برای همه زائران هر استان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه درباره ی مشکلاتی که ممکن است زائران در حج با آن مواجه باشند، اظهار کرد: موسم حج امسال با اوج گرما مقارن شده و ما در جلسات آموزشی به زائران یادآور خواهیم شد که در شرایطی از این دست، چگونه رفتار کنند که آسیب نبینند. ما خدمات پزشکی خود را ارتقاء دادیم و برای ارائه خدمات به زائران مهیا هستیم، اما لازم است زائران نیز در این زمینه ها آموزش دیده باشند.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین یادآور شد: در مذاکرات حج به دغدغه ها و نگرانی های نظام و مردم پرداخته شد و با توجه به حوادث حج دو سال گذشته راهکار و مصادیق اجرایی برای جلوگیری از تکرار آن حوادث تعریف شد که به صورت مکتوب نیز در تفاهم نامه آمده تا دیگر شاهد اینگونه حوادث در حج نبوده و شاهد حضور عزتمندانه زائران در حج باشیم.

وی درباره ی تفاوت حج امسال با سال های قبل گفت: با توجه به تعلیق در عملیات حج سال گذشته، امسال برخی فرآیندهای خدماتی حج به صورت فشرده صورت می گیرد و برخی از زیرساخت های خدماتی که در سال های گذشته در اختیار ما بود، از دست رفته است و بدنه اجرایی حج تلاش مضاعفی می کند تا این سازوکار و زیر ساخت ها فرهم شود تا خدماتی شایسته به زائران ارائه شود.

شایعه مچ بند الکترونیکی

رییس سازمان حج و زیارت همچنین در توضیح استفاده حجاج از مچ بند الکترونیکی، اظهار کرد: موضوع استفاده از مچ بند الکترونیکی یا مچ بند شناسایی برای حجاج موضوع ساده ای است، اما متاسفانه این روزها در فضای مجازی عده ای که با اصل فریضه حج مشکل دارند در این خصوص فضاسازی می کنند و جو منفی را در کشور ایجاد می کنند.

وی افزود: کارت زائر برای حجاج تهیه می شود که اطلاعات فردی و ضروری زائران روی آن درج شده است. در حج احتمال گرمازدگی، بیماری و یا تصادف و یا گم شدن زائران در آن ازدحام جمعیت وجود دارد، از طرفی میانگین سنی نیمی از زائران ما بالای ۵۰ سال است و احتمال گم شدن زائر و همراه نداشتن کارت زائر وجود دارد. از این رو کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که علاوه بر کارت زائر، همچون دیگر کشورها از این مچ بند هم استفاده کنیم به دلیل این که این مچ بند همیشه همراه زائران خواهد بود و دغدغه گم شدن و همراه نداشتن کارت زائر اینگونه مرتفع خواهد شد و این جای تعجب است که عده ای این موضوع ساده را در جامعه تبدیل به یک بحران کرده اند.

محمدی در ادامه گفت: با وجود کمبود وقت، تیم مسکن حج تمام تلاش خود را به کار گرفته که حتی هتل هایی با کیفیت تر از حج گذشته را برای زائران اجاره کند، اما از سه سال قبل با توجه به اجرای طرح توسعه مسجد شریف نبوی (ص) در مدینه منوره، تمام هتل های محدوده حرم تخریب شده و ما و دیگر کشورها در مدینه برای اسکان در تنگنا هستیم، با این حال تلاش کردیم با وجود همه محدودیت ها بهترین هتل های موجود را برای زائران اجاره کنیم و از شاخص های خود کوتاه نیامدیم.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین درباره ی از سرگیری سفرهای عمره توضیح داد: با توجه به حادثه فرودگاه جده، ایران اعزام عمره گزاران را متوقف کرد و شرط ما برای از سرگیری عمره مجازات دو پلیس خاطی فرودگاه جده بود که در مذاکرات حج رسما به ما اعلام شد که این دو مامور در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، از این رو شرط ما تامین شده است، لذا در صورتی که سعودی ها در حج به تعهدات خود عمل کنند، عمره بعد از حج از سر گرفته خواهد شد.

نظر شما چیست؟ ( بدون نظر )

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است