جستجوی پیشرفته

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

تاج محل در سال ۱۶۳۲ توسط امپراتور مغول شاه جهان که از همسر وفادارش به جای مانده بود راه اندازی شد و در نزدیکی جنوب رودخانه یامونا در هند واقع شده است.این مجموعه مقبره مشهور بیش از ۲۰ سال ساخته شدنش طول کشید و یکی از زیباترین و مثال زدنی ترین معماری های مغول به حساب می آید که تحت تاثیر هندی ها، پارس ها و اسلام بوده است .

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

در مرکز آن خود تاج محل است که از سنگ مرمر درخشان ساخته شده که به نظر میرسد با تابش نور خورشید و ماه رنگ آن نیز مطابقا تغییر میکند . در میراث فرهنگی یونسکو در سال ۱۹۸۳ ،به عنوان یکی از مشهورترین ساختمان های دنیا ثبت شده است و یک نماد خیره کننده از تاریخ غنی هند را نشان میدهد .

نمایی از تاج محل در شب

نمایی از تاج محل در شب

شاه جهان یک عضو از سلسله مغول بود که بیشتر نواحی شمالی هند را حکم فرمایی می کرد از قرن ۱۶ تا اواسط قرن ۱۸ میلادی ، بعد از مرگ پدرش جهانگیر شاه در سال ۱۶۲۸ پادشاه آگرا شد . در کنارش ارجمند بانو معروف به ممتاز محل بود که در سال ۱۶۱۲ ازدواج کرد و به عنوان یکی از ۳ ملکه ممتاز انتخابش کرد.

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

نام تاج محل به افتخار ممتاز محل نام گزاری شد ، این مقبره از سنگ مرمر سفید خاتم کاری شده با سنگ های نیمه قیمتی ساخته شد است (از جمله یشم، کریستال، سنگ لاجورد، یاقوت و فیروزه ای) شکل گرفته شده از یک طرح پیچیده از یک تکنیک خاص به نام پیترا دورا .

نمایی دیگر از تاج محل در غروب آفتاب

نمایی دیگر از تاج محل در غروب آفتاب

گنبد مرکزی آن به ارتفاع ۷۳ متر میرسد که به وسیله ۴ طاق کوچک محاصره شده ،یا مناره ها ، در گوشه ها.بر اساس سنت اسلام، آیاتی از قرآن با خط تحریری زیبا ور ورودی قوسی شکل مقبره هک شده است .در داخل مقبره، اتاقک سنگ مرمر هشت ضلعی با کنده کاری ها و سنگ های گران قیمت آراسته شده است.

نمایی دیگر از تاج محل در غروب آفتاب

نمایی دیگر از تاج محل در غروب آفتاب

بقیه قسمت های تاج محل شامل ورودی اصلی از سنگ ماسه قرمز و یک باغ مربع شکل که به چهار قسمت با استخرهای آب تقسیم شده است، و همچنین با مسجد ماسه سنگ قرمز و یک ساختمان به نام جواب یا آینه به طور مستقیم در امتداد مسجد .
ساختمان سنتی مغول اجازه نمیدهد هیچ تغییراتی در مجتمع در آینده ایجاد شود.علاوه بر این شاه جهان نیز قصد ساخت مقبره ی دوم را برای خود نیز داشت و تصمیم داشت که این دو بنا را با پلی به یکدگر وصل کند ، او قرار بود برای مقبره جدیدی که می سازد بر خلاف مقبره همسرش که از مرمر سفید استفاده کرده بود از مرمر سیاه استفاده کند ، اما در سال ۱۶۶۶ درگذشت و هیچگاه مقبره دوم بر پا نشد .

در نظر سنجی جهانی در سال ۲۰۰۷ تاح محل به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان در دوران حاضر شناخته شد .

نمایی از داخل تاج محل

نمایی از داخل تاج محل

امروزه ،۳ میلیون نفر در سال از تاج محل دیدن میکنند . آلودگی هوا از کارخانه های نزدیک و اتومبیل ها یک تهدید ادامه دار را در قسمت درخشان سنگ مرمر اعمال میکند و در سال ۱۹۹۸ ، در همین راستا دادگاه عالی هند دستور داد تا اعمالات لازم برای جلوگیری از زوال رفتن ساختمان انجام شود . برخی از کارخانه ها بسته شد در حالی که از ترافیک وسیله نقلیه از مجاورت مجتمع ممنوع اعلام شد.

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

جاذبه های گردشگری هند ، تاج محل

تصویری که در زیر مشاهده مکنید سنگ قبرارجمندبانو در داخل تاج محل می باشد .

مقبره ارجمند بانو در تاج محل

مقبره ارجمند بانو در تاج محل

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید بر روی دیواره های این بنای مشهور از اشعار فارسی نیز استفاده شده است .

اشعار فارسی بر روی دیواره های تاج محل

اشعار فارسی بر روی دیواره های تاج محل

گردآوری توسط تور ایران

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است