جستجوی پیشرفته

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد / تصاویر

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

مجموعه تفریحی و گردشگری چالیدره یکی از دره های فرعی شش گانه موجود در منطقه طرقبه است و دارای دو جداره شمالی مجاور جاده نغندرو جداره جنوبی مجاور جاده طرقبه – عنبران بوده که از محدوده مشهد – طرقبه جدا شده و یک منطقه کاملا مجزا را به وجود آورده و جداره غربی آن، دره ای با قنات خصوصی و باغ موجود و اراضی منابع طبیعی بوده و شمال آن نیز دره ها و ارتفاعات بایر و بکر است ، جداره شرقی نیز علاوه بر راه نغندر، مجموعه مسکونی فرهنگیان و اراضی تپه ماهوری بکر قرار دارد.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

موقعیت ایده آل و خاص و جاذبه های زیبای طبیعی منطقه گردشگری چالیدره و استقبال روز افزون بازدید کنندگان و گردشگران از این منطقه زمینه را برای توسعه بیشتر این مجموعه فراهم ساخته است.

همین عوامل موجب شد تا هیأت محترم وزیران در مصوبه دوره دوم سفرهای استانی دولت نهم به مشهد مقدس حوزه سد چالیدره را به عنوان منطقه نمونه گردشگری ملی معرفی کند تا بستر انجام فعالیت های ماندگار به سوی چشم انداز نهایی فراهم شود.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

مدیرعامل مجموعه نمونه گردشگری چالیدره در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کل مساحت سایت یکصد و ۶۰ هکتار است و از نظر فضای سبز دارای ۳۲ هزار اصله درخت کاشته شده است.

مصطفی فخریان با اشاره به ساخت ۱۶ دستگاه ویلای دو خوابه برای اقامت مسافران و گردشگران در طول سال و تعطیلات نوروزی افزود: کل حجم دریاچه یک میلیون متر مکعب آب است و در طرح تهیه شده ۶۰ درصد به فضای سبز اختصاص و ۴۰ درصد برای انجام عملیات ساختمانی شامل دهکده غذا، سلامتی، شهربازی و رستوران در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این سایت دارای منطقه بندی های خاص است تصریح کرد: این منطقه بندی ها شامل منطقه تفرجگاهی و گردشگری عمومی، منطقه اقامتی و کمپینگ، منطقه ورزشی، منطقه تفریحی و منطقه فرهنگی و اداری است.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

شهردار طرقبه در خصوص منطقه تفرجگاهی و گردشگری عمومی به خبرنگار مهر گفت: این محدوده از سایت با مساحت حدود ۶۰ هکتار، که تقریباً ۶۰ درصد کل مجموعه را شامل می شود، با توجه به نوع نقش تعریف شده، برای استفاده و بازدید عموم گردشگران آزاد بوده و هزینه ای بابت حضور گردشگر دریافت نمی شود و حداکثر هزینه دریافتی، ورودیه بابت وسیله نقلیه به مجموعه است.

حسین ثابت گلستانی عضو هیئت مدیره سایت گردشگری چالیدره طرقبه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سعی کردیم با استفاده از پتانسیل طبیعی بافت زمین و شرایط توپوگرافی موجود در محدوده سایت برای تفرج طبیعی و حرکت پله ای گردشگران و بازدید کنندگان بهره برده شود که حدود ۳۸ درصد مساحت کل مجموعه را شامل می شود.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

وی نوار تفریحی ساحلی دریاچه را از دیگر جاذبه های این سایت معرفی کرد و گفت: این محدوده حدود ۲۲درصد مساحت کل مجموعه را شامل می شود و به عنوان قلب سایت چالیدره بوده و برای جمع و پخش شدن گردشگران، ایفای نقش می کند.

عضو شورای شهر طرقبه جانمایی منطقه تفریحی و شهربازی “دیزنی لند کوچک” در یکی از مرتفع ترین نقاط سایت و مشرف به دریاچه را از ویژه گی های منحصر بفرد این مجموعه برشمرد و افزود: انواع وسایل بازی مدرن تفریحی و سرگرمی برای پرکردن اوقات فراغت گردشگران وارد شونده به مجموعه در آن احداث خواهد شد.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

شهردار طرقبه یکی از اهداف توسعه‌ای در طرح جامع چالیدره را مبحث تعامل بین انسان و محیط با سازگاری یکسان بین آن ها دانست و گفت: در مجموعه گردشگری چالیدره پوشش گیاهی به عنوان بخشی ثابت از محیط طبیعی مورد تأکید قرار گرفته و با توجه به عملکردی که برای آن در بخش های مختلف تعریف شده هماهنگ با مقیاس پروژه ها در این سایت تفرجگاهی استفاده شده است.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

وی بیان کرد: منطقه ورزشی به عنوان یک زون نیمه عمومی و با اخذ هزینه ورود پیش بینی شده و مساحت حدود ۵ هکتار، حدود ۵درصد مساحت سایت چالیدره را دربر می گیرد و مجهز به انواع ورزش های مدرن و روز روباز و داخل سالنی خواهد شد.

فخریان با اشاره به ایجاد منطقه اقامتی و کمپینگ در سایت گفت: این منطقه بر اساس اصل عمومی منطقه تفرجگاهی و اختصاصی کردن بخش اقامتگاهی، جانمایی و شکل گرفته است و دارای ۴ محوطه شامل کمپینگ، پیک نیک خانواده، هتل آپارتمان و ویلاهای اقامتی و محوطه باشگاه مراسم است.

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

دریاچه چالیدره طرقبه مشهد

وی افزود: این زون با مساحت حدود ۲۵ هکتار، حدود ۲۵ درصد مساحت سایت چالیدره را به خود اختصاص داده که با دارا بودن ورودی مجزا و اختصاصی و کنترل ورود و خروج گردشگران، اداره می شود.

گفتنی است از برنامه های تفریحی این مجموعه گردشگری می توان به قایقرانی، ماهی گیری و اتراق خانوادگی اشاره کرد.

  • جالب است بدانید که سد چالیدره بوسیله جوی آب سیمانی با عرض ۵۰ سانت بصورت انحرافی از محل رودخانه جاغرق طی سال آبگیری میشود

  • اخیرامدیریت محترم فضای سبز شهرداری طرقبه با اجرای طرح جداسازی شبکه ابیاری فضای سبز از اب شرب شهر طرقبه وابگیری فضای سبز بصورت دایمی در طول سال از محل سد چالیدره بوسیله لوله گذاری با قطر زیاد در عمق مسیرهای تعریف شده خدمت ارزنده دیگری انجام داده است که موجب هدایت اب ذخیره شده در سد چالیدره به مخازن بزرگ تعبیه شده و کانال های ابرسانی قضای سبز شهر طرقبه بمنظور جولوگیری از هدر رفت اب خواهد شد-

  • .::: تورهای داخلی :::.

    .::: ابر برچسب ها :::.

    اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

    کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است