جستجوی پیشرفته

دلیل گرفتگی گوش ها در هواپیما چیست ؟

دلیل گرفتگی گوش ها در هواپیما چیست ؟

شاید تا کنون برای شما هم پیش آمده باشد که گوشهایتان در هواپیما بگیرد ، یا همان کیپ شود ، شده تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که چرا وقتی روی ندلی هواپیما نشسته اید و در حال پرواز هستید احساس میکنید که گوش های شما گرفته است ؟
معمولا با گرفتن بینی و سعی در خارج کردن هوا از بینی، گوش باز می شود. حتما بارها دیده اید که وقتی ارتفاع هواپیما کم می شود بچه ها گریه می کنند. از معمول ترین مشکلاتی که در هنگام پرواز ایجاد می شود ناراحتی هایی در گوش است که البته به طور موقت درد دارد و خیلی زود هم خوب می شود، می خواهیم درباره دلیل ناراحتی های گوش در هواپیما حرف بزنیم . در ادامه با تور ایران همراه باشید .

دلیل گرفتگی گوش ها در هواپیما چیست ؟

در ابتدا باید درباره گوش توضیح کمی بدهیم، گوش سه بخش مختلف دارد:

گوش بیرونی : از لاله گوش و کانال گوش تشکیل شده که این کانال به پرده گوش می رسد.

گوش میانی : از پرده گوش، استخوانچه های گوش و پشت پرده گوش تشکیل شده که در مقابل تغییرات زیاد فشار محیط آسیب پذیر است.

گوش داخلی : جایی است که سلول های عصبی شنوایی و تعادلی در آنجا قرار دارند.
فشار هوا چه اثری بر روی گوش می گذارد

دلیل اینکه در هنگام سفر با هواپیما دچار مشکلات گوش می شوید، گوش میانی است. گوش میانی به شکل حفره ای در داخل استخوان گیجگاهی قرار دارد و در مقابل تغییرات فشار محیط از خود حساسیت نشان می دهد و دچار مشکل می شود. لوله ای به نام شیپور استاش گوش میانی را به حلق متصل می کند، جداره های این لوله که خاصیت انعطاف پذیری دارد در شرایط طبیعی بر روی یکدیگر خوابیده است. وقتی به داخل حلق فشار اضافه شود مثل وقتی که می خواهیم چیزی را قورت بدهیم این فشار باعث می شود که دیواره های لوله استاش باز شود و هوا به گوش میانی راه پیدا کند. اگر فشار دو طرف پرده گوش با هم برابر باشد در این صورت پرده گوش هیچ مشکلی ندارد و در بهترین حالت خود قرار دارد. هر چه ارتفاع بیشتر باشد فشار هوا کمتر می شود پس وقتی سوار بر هواپیما هستید فشار محیط کمتر از فشار گوش میانی می شود در این هنگام این افزایش فشار گوش میانی از راه لوله استاش متعادل می شود تا فشار دو طرف پرده گوش مثل هم شود. وقتی هواپیما در حال کم کردن ارتفاع است فشار محیط، بیشتر از گوش میانی می شود که در این صورت اگر از طریق حلق به گوش میانی هوا برسانید فشار دو طرف پرده گوش برابر می شوند. اما سرماخوردگی، عفونت سینوزیت ها و حساسیت بینی می تواند باعث مسدود شدن شیپور استاش شود. هنگامی که سوار بر هواپیما در حال پرواز هستیم گاهی فشار خیلی تغییر می کند در این صورت شیپور استاش باید دائما باز شود و فشار دو طرف پرده گوش را برابر کند مخصوصا در هنگام فرود هواپیما که ناگهان تغییر فشار اتفاق می افتد گوش آسیب پذیر می شود که این حالت در بالا رفتن از آسانسور و شیرجه زدن در قسمت عمیق آب هم اتفاق می افتد.

دلیل گرفتگی گوش ها در هواپیما چیست ؟

چگونه کیپی گوش را از بین ببریم

می توانید بینی خود را گرفته و سعی کنید هوا را از بینی خارج کنید در این صورت معمولا کیپی گوش برطرف می شود، جویدن آدامس هم چون باعث می شود که بزاق بیشتری تولید شود و آب دهان خود را بیشتر قورت دهید باعث باز شدن جداره های شیپور استاش و بالا رفتن فشار گوش میانی می شود، خمیازه کشیدن هم همین عمل را انجام می دهد. در هنگامی که هواپیما در حال فرود است کودک خود را از خواب بیدار کنید و به او غذا یا شیر دهید تا عمل بلع را انجام دهد و از آسیب های گوش در امان باشد.

دلیل گرفتگی گوش ها در هواپیما چیست ؟

تور ایران مرجع : تور آنتالیا

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است