جستجوی پیشرفته

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

در دل کویر کرمان کنار ریل های آهنی عمارتی با شکوه و سپید رنگ نیز به چشم می خورد ، این عمارت تا ۱ سال پیش یک مخروبه بود و لی اکنون به شکوه و زیبایی باورنکردنی رسیده است .
این عمارت در بیش از ۱۷۰ سال پیش به وسله حاکم کرمان میان مزارع پسته فتح آباد ساخته شده بود ، که بعد ها الگویی برای ساخت باغ شاهزاده ماهان شد ،باغ “بیگلربیگی” که نامش را از والی وقت کرمان گرفته در زمان آبادانی، به شدت چشم “فرمانفرما” که در سال‌های واپسین زندگی‌اش حاکم شهر شده بود را گرفت و آن را طلب کرد، اما در فروش عمارت به والی وقت مقاومت شد، برای همین فرمانفرما باغ شاهزاده ماهان را با الگوپذیری از باغ فتح‌آباد ساخت که عاقبت عمرش به اندازه‌ای کفاف نداد تا ساکن باغ جدید شود.

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

باغ فتح‌آباد که ۱۴۰ هزار متر عرصه و ۴۰۰۰ متر مربع عیانی دارد، در ۱۶ کیلومتری شهر کرمان و در منطقه‌ای به نام اختیارآباد بنا شده، جایی که زارعان و تاجران پسته ساکنان امروزش هستند.

فتح‌آباد در سال ۱۳۵۲ توسط آخرین مالک آن، رستم‌خان امیری، وقف شد و بعد از آن بود که دوران هجران‌اش آغاز شد. باغ متولی نداشت و به آن رسیدگی نمی‌شد. بعدها قنات فتح آباد نیز خشک و مزارع پسته آن از میان رفت. عمارت ویرانه ای شد که معتادان و بی خانمان ها ساکنان جدیدش شده بودند.

در همین دوران بود که نقاشی ها، گچ بری ها و تزییات قجری این بنا، به فنا رفت. با این همه در سال ۱۳۸۱، عمارتِ موریانه زده ی نیمه مخروب را که ۴۰ سال بیشتر از شاهزاده ماهان قدمت داشت، در فهرست آثار ملی ثبت کردند.

در سال ۱۳۹۳ علیرضا رزم‌حسینی، استاندار وقت کرمان تصمیم گرفت این قصر مخروبه را آباد کند. باغ تحت مالکیت اوقاف بود و موسسه‌ای به نام بنیاد توسعه و عمران موقوفات کرمان با رقمی که مشخص نیست، آن را برای ۱۵ سال اجاره کرد و با هزینه‌ای بالغ بر ۹ میلیارد تومان آن را یک‌ساله احیاء کرد و اکنون برای ۶۰ نفر اشتغالزایی کرده است. عمارت بیگلربیگی آنقدر نونوار شده که به گمان از اول ساخته شده است.

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

از میان تمام درختان فتح‌آباد و چندین هکتار مزرعه پسته، فقط ۵ اصله درخت کاج باقیمانده که پشت عمارت سایه انداخته‌اند. مالک جدید برای جبران خشکسالی، در انتهای باغ بزرگترین کلکسیون گیاهان دارویی کشور با کشت ۳۰۰ نوع گیاه ایجاد کرده است تا یادآور دوران شکوه کرمان در صادرات گیاهان دارویی باشد.

فتح‌آباد تفرجگاه والی کرمان بود و حالا هم همین حکم را برای مردم و گردشگران شهر دارد. سروناز نخعی، مدیر باغ می‌گوید: در ایام نوروز ۵۸ هزار نفر از این باغ بازدید کردند.

با این حال او معتقد است؛ هنوز خیلی‌ها این باغ ایرانی را که قدمتی بیشتر از شاهزاده ماهان دارد، نمی‌شناسند. در محوطه باغ تعداد انگشت‌شماری گردشگر خارجی دیده می‌شود. اما نخعی معتقد است؛ فتح‌آباد هنوز مقصد گردشگران نشده و در برنامه تورها لحاظ نشده، درحالی که به شهر کرمان نزدیک‌تر است و گردشگر راحت‌تر به آن می‌تواند تردد کند.

آرایش فتح آباد و گاریچی‌هایی که در اطراف باغ مستقر شده اند تا آش و بلال بفروشند کاربری آن را بیشتر به یک رستوران تاریخ شبیه کرده است، درحالیکه نخعی این موضوع را رد می کند و می گوید: مانور ما روی رستوران نیست، اما به هر حال باید درآمد این باغ را از جایی تامین کرد، با فروش بلیط که ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد که نمی شود و یا با فروش کشک بادمجان! برای مرمت این بنا ۹ میلیارد تومان هزینه شده بدون اینکه از دولت کمکی گرفته شود. از طرف دیگر احیای این عمارت تاریخی، یک پروژه ملی به حساب می آید که باید همه را متوجه ارزش آن کرد.

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

او بیان می‌کند: البته ما رویدادهای دیگری مثل یازدهمین جشن سینمای کرمان و کنسرت را برگزار می‌کنیم تا ماهیت فرهنگی و تاریخی بنا همچنان حفظ شود، مثل اختتامیه موسیقی نواحی که چند ماه پیش در باغ برپا شد و یا حالا که داخل عمارت به موزه حکام با به نمایش گذاشتن تاریخچه و مشخصات حاکمان کرمان در ۲۰۰ سال اخیر، تبدیل شده است.

ما در این باغ کار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم، نمی‌توانیم بخشی را به آن الحاق کنیم، چون به خاطر ثبت شدن آن در فهرست آثار ملی، اجازه ساخت و ساز نداریم. حتی نمی‌توانیم به چشمه‌های سرویس بهداشتی اضافه کنیم. البته که قرار است در ابتدای باغ بومگردی ساخته شود که داستان آن متفاوت است، چون از مواد بومی استفاده می شود. ما فقط در این حد فقط می توانیم کار کنیم.

نخعی درباره احتمال الحاق این باغ به پرونده جهانی باغهای ایرانی، میگوید: در زمان افتتاح عمارت، قول هایی داده شد، ولی تا به حال خبری نشده است.

انتهای باغ، در فاصله یک کیلومتری، آن طرف ریلهای راه آهن، قلعه ای نیمه مخروبه دیده می شود که نخعی به آن اشاره می کند و می گوید؛ در دوران مرمت باغ فتح آباد راه منتهی به آن را یافته اند. به نظر می رسد زمانی باغ به قلعه‌ای که سال‌هاست آن طرف ریل‌ها جا مانده و این روزها دیوار به دیوار آلونک‌های مهاجران و معتادان است، متصل بوده. قلعه‌ای که هنوز سِرّ آن برملا نشده است.

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

عمارتی سفید در دل کویر کرمان

تصویری از باغ فتح‌آباد، قبل و بعد از مرمت

تصویری از باغ فتح‌آباد، قبل و بعد از مرمت

داخل عمارت فتح آباد

داخل عمارت فتح آباد

درخت بازمانده از گذشته که در زمان مرمت در داخل عمارت، حفظ شد

درخت بازمانده از گذشته که در زمان مرمت در داخل عمارت، حفظ شد

اتاق نقاشی، خوابگاه والی کرمان که مزین به نقوشی ظریف و طلاکاری شده است

اتاق نقاشی، خوابگاه والی کرمان که مزین به نقوشی ظریف و طلاکاری شده است

نقوش بازمانده در اتاق نقاشی که این روزها به روی بازدیدکنندگان بسته است تا محفظه‌های شیشه‌ای نصب و آماده بازدید شود

نقوش بازمانده در اتاق نقاشی که این روزها به روی بازدیدکنندگان بسته است
تا محفظه‌های شیشه‌ای نصب و آماده بازدید شود

تصویری دیگر از اتاق نقاشی

تصویری دیگر از اتاق نقاشی

منبع خبر : ایسنا

تور ایران مرجع : تور لحظه آخری ، تور شیراز

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است