جستجوی پیشرفته

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

این دره عجیبی که در تصاویر مشاهده می کنید ، دره فریجا نام دارد که در غرب نواحی مرکزی آناتولی ترکیه نیز قرار دارد ، در چشم اندازی که از این دره مشاهده میشه ردهایی از عبور چرخ می باشد .
عجیبی آن این است که این مسیر های عجیب در دل سنگ های ایجاد شده است و در فواصل بین آن ها به شکلی است که انگار چرح های یک گاری یا یک ماشین آن ها را شکل داده است ، اما قدر مسلم این است که این شیارها بسیار عمیق تر از آن هستند که توسط یک وسیله ی معمولی به وجود آمده باشند. عمیق ترین شیارها سه فوت عمق دارند. این مسیرها بسیار شبیه به آن چیزی هستند که در جزیره ی مالتا یافت شده است.

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

عدم وجود تاریخ دقیق باعث شده که مردم فکر کنند این مسیرها میلیون ها سال پیش توسط چرخ های سنگین وسایل نقلیه ی موجوداتی بیگانه روی خاکسترهای آتشفشانی شکل گرفته و سفت شده اند. در طول قرن ها، نشست های توفا به سنگ سخت تبدیل شده و از این شیارها محافظت کرده اند، درست همانگونه که ردپای دایناسورها در سنگ ها باقی مانده اند.

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

بنا بر شواهد رایج علمی، اولین جاده ها در آناتولی در دوران امپراطوری هتی ها Hittite Empire (1600 تا ۱۱۷۸ قبل از میلاد) ظاهر شده اند. بعدها، فریجیایی ها Phrygians و قبایل محلی دیگری مانند Lycians و Carians مسیرهایی در سنگ نرم ایجاد کردند. در نهایت این مسیرها تبدیل به بخشی از شبکه ی جاده ای روم گشت که ترکیه را تا فرات و فراتر از آن پوشش می داد.

هرچند مسیرهای دره ی فریجیا قدیمی تر از امپراطوری هتی ها هستند، اما این قدمت مسلما به میلیون ها سال نمی رسد! مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ نشان می دهد که این مسیرها نه به عنوان جاده بلکه با اهداف کشاورزی حدود ۵۰۰۰ سال پیش ایجاد شده اند.

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

محققان بر این باورند که شیارها نقش سیستم زه کشی داشته و مساحت بین آنها به باغ یا محل رویش دانه ها اختصاص داشته است. از آنجا که این منطقه خشک بوده، شیارها در بستر سنگی حفر شده اند تا بتوانند آب و خاک را در خود حفظ کنند. مسافت معمول بین شیارها احتمالا نشاندهنده ی فاصله ی مناسب و قابل کنترل برای افرادی است که روی آن مشغول به کار بوده اند؛ این موضوع احتمالا به طول وسایل کشاورزی و نحوه ی دسترسی کشاورزان باز می گردد.

کلودیا ساگونا متخصص باستان شناسی ترکیه و مالتا از دانشگاه ملبورن که این مطالعه را انجام داده می گوید: «امتدادهای طولانی از خطوط تک یا موازی کم شیب بیشتر به نحوه ی مدیریت آب دلالت دارد که احتمالا برای رساندن جریان آرام و ثابت آب به مناطق کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفته است.»

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

«جالب است بدانید که در مناطق تخریب شده با اضافه کردن خاک و مواد آلی، کیفیت خاک را بالا برده و دوباره از آن به عنوان زمین زراعی استفاده می کردند. نمونه ی این فعالیت در جزایر آران و صورت وضعیت های تاریخی تولید خاک در مالتا دیده می شود.»

«این توضیح منطقی احتمالا نمی تواند برای آن دسته از افرادی که به حمله ی بیگانه ها اعتقاد دارند، قانع کننده باشد، اما در حقیقت نشان می دهد که کشاورزان باستانی تا چه اندازه مدبر و دانا بوده اند. آنها زمین را می شناختند و از نحوه ی مدیریت آب و بهبود تولید مواد غذایی آگاهی داشته اند.

منبع : amusingplanet

تور ایران مرجع : تور لحظه آخری

فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه ، فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه ، فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه ، فریجیا ، دره ای عجیب در ترکیه

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است