جستجوی پیشرفته

جاذبه های گردشگری مالزی، غارهای باتو

غارهای باتو (Batu Caves) :

 

 

غارهای باتو (غار میمون ها)

غارهای باتو (غار میمون ها)

 

غارهای باتو (Batu Caves) که در بین ایرانیان به نام غار میمون ها معروف می باشد یکی از جاذبه های گردشگری مالزی به شمار می آید. این غار ها بر روی تپه ای آهکی در منطقه گُمبِک (Gombak) در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده اند. این تپه در واقع نام خود را از رودخانۀ باتو که در گذشته های دور در این منطقه جریان داشته، گرفته است. این منطقه دارای سه غار اصلی و چندین غار کوچک می باشد که این غار ها نیز نام خود را از روستاهای مجاور تپه گرفته اند. بزرگترین غار از غارهای باتو با نام غار معبد (Temple Cave)، بزرگترین و مشهورترین معبد هندوها در خارج از هندوستان می باشد و به خدای موروگان (Murugan)، خدای جنگ تعلق دارد. مجسمه ای بزرگی نیز از این الهه در پایین این تپه و در ورودی غار باتو قرار دارد. ارتفاع این مجسمه ۴۲/۷ متر است که بزرگتربن مجسمه خدای مورگان در دنیاست.

 

غارهای باتو (مجسمۀ خدای موروگان)

غارهای باتو (مجسمۀ خدای موروگان)

 

تاریخچه غارهای باتو :

این غار ها از سنگ های آهکی ساخته شده اند و قدمتی در حدود ۴۰۰ میلیون سال دارند. گفته می شود که بعضی از ورودی های این غارها محل سکونت مردم بومی Temuan بوده است که از آنها به عنوان پناهگاه در برابر دشمنان خود استفاده می کردند. این منطقه توسط یک طبیعت گرد آمریکایی در سال ۱۸۷۸ میلادی کشف شد و بعد ها توسط یک تاجر هندی (Thamboosamy Pillai) در سال ۱۸۹۰ میلادی به معبد خدای موروگان (Murugan)، خدای جنگ اختصاص یافت و مجسمۀ خدای موروگان (Murugan) در جلوی غار اصلی نصب گردید. در سال ۱۸۹۲ میلادی مجسمه های Sri Maha Mariamman و Murti (مجسمۀ وقف) نصب شد که به این مناسبت هر ساله جشن تایپوسام (Thaipusam) در ماه ده هندی (اواخر ماه ژانویه و اوایل ماه فوریه) در این معبد برگزار می شود. بعد ها برای سهولت دسترسی زائرین به این معبد در سال ۱۹۲۰، ۲۷۲ پلۀ چوبی ساخته شد که به مرور زمان و با بازسازی های انجام شده به پله های بتنی تبدیل شده اند. این مکان در طول دوران استعمار به عنوان یک منطقه تفریحی و پس از آن مخفیگاهی برای کمونیست ها بود و امروزه به عنوان محل مهمی برای عبادت و پرستش هندوهاست.

 

غارهای باتو (مجسمۀ وقف)

غارهای باتو (مجسمۀ وقف)

 

 غار معبد (Temple Cave) :

غار معبد (Temple Cave) با طول ۴۰۰ متر و ارتفاع ۱۰۰ متر بزرگترین غار از غارهای باتو (Batu Caves) می باشد و معبد Subramanian Swamy که پرستشگاه خدای موروگان (Murugan) است، در داخل این غار قرار دارد. برای رسیدن به این معبد زیبا باید ۲۷۲ پله را بالا بروید.

 

غارهای باتو (272 پلۀ غار)

غارهای باتو (۲۷۲ پلۀ غار)

 

در طول مسیر بالا رفتن از پله ها نیز می توانید خودتان را با میمون هایی که در مسیر، در حال رفت و آمد  هستند سرگرم کنید. همچنین می توانید در هنگام بازدید از این محل کمی موز و آجیل همراه خود داشته باشید و یا از مغازه هایی که در ابتدای پلکان غار معبد قرار دارند خوراکی هایی چون بادم خاکی، موز و … خریداری کنید تا مدت ها با این میمون ها سرگرم شوید. فقط در هنگام بازی با این حیوانات بازیگوش مواظب دوربین، کیف و دیگر وسایل خود باشید تا توسط آنها دزدیده نشوند.

 

غارهای باتو (میمون ها در مسیر معبد)

غارهای باتو (میمون ها در مسیر معبد)

 

پس از بالا رفتن از پله ها شما به ورودی غار معبد (Temple Cave) می رسید که تعداد زیادی مجسمۀ رنگی از خدایان هندو و معابد کوچکی در آنجا قرار گرفته اند. برای شنیدن توضیحاتی در مورد قسمت های مختلف غار که معمولاً مجسمه های مختلفی از خدایان هند می باشند، می توانید با پرداخت پول، دستگاهی مانند گوشی بیسیم بگیرید که با زدن شماره مکان مورد نظر، توضیحات مربوط به آن مکان پخش می شود.

 

غارهای باتو (ورودی غار معبد)

غارهای باتو (ورودی غار معبد)

 

داخل غار یک محیط طبیعی بسیار زیبا با پوشش گیاهی سرسبزی می باشد. در بالای سقف غار نیز شکاف بزرگی وجود دارد که نور خورشید از این شکاف داخل غار را روشن می کند. وجود خانواد های میمون ها در داخل این غار نیز بسیار جالب است. در انتهای غار کیوسکی وجود دارد که می توانید از آن مقداری خوراکی برای میمون ها تهیه کنید. دقت داشته باشید به حریم میمون ها که بر روی سخره ها قرار دارد، زیاد نزدیک نشوید، که باعث تهاجمی شدن آنها خواهد شد.

 

غارهای باتو (شکاف سقف غار معبد)

غارهای باتو (شکاف سقف غار معبد)

 

در داخل غار، معبد Subramanian Swamy که پرستشگاه خدای موروگان (Murugan) است، قرار دارد. برای ورود به این معبد مانند دیگر جاهای مذهبی باید به احترام آن مکان، کفش های خود را در بیاورد.

 

غارهای باتو (معبد خدای موروگان)

غارهای باتو (معبد خدای موروگان)

 

بهترین زمان برای بازدید از غار معبد :

در اواخر ماه ژانویه و اوایل ماه فوریه جشنوارۀ تایپوسام (Thaipusam) (این جشن در واقع جشن سالروز تولد پسر شیوا است.) برگزار می شود که زائران و گردشگران هندو از سراسر جهان به این غارها می آیند، تا آیین مذهبی خود را انجام دهند. یکی از سنن جالب آنها آوردن هدیه ای برای خدای موروگان (Murugan) است که این هدیۀ خاص با نام Kavadi شناخته می شود. هدیۀ Kavadi در واقع نوعی کوزۀ پر از شیر است. این کوزه بسته به ثروت هدیه دهنده گاهی از نقره و طلا و گاهی از چوب و سفال می باشد. یکی دیگر از سنن عجیب هندوها اعتقاد آنها به بخشش گناه توسط خدای موروگان (Murugan) است، که شرط این بخشش، سوراخ کردن بدن های خود با قلاب ها، سوزن ها و سیخ های فلزی تزیین شده می باشد. بازدید کنندگان با دیدن هزاران عابدی که بدنهایشان را با قلاب ها، سوزن ها و سیخ های فلزی سوراخ کرده اند، حیرت زده خواهند شد.

 

غارهای باتو (جشنوارۀ تایپوسام)

غارهای باتو (جشنوارۀ تایپوسام)

 

دو غار دیگر که از غار معبد (Temple Cave) کوچکتر می باشند به گالری نقاشی های طبیعی و موزه تبدیل شده اند. در غار اول که بر روی دیوار های آن نقاشی ها و مجسمه هایی از اساطیر و خدایان هند می باشد داستان پیروزی خدایان هندو بر شیاطین را به تصویر کشانده است و در دیگری یک آکواریوم و باغ وحش کوچک وجود دارد. در این باغ وحش حیوانات مختلف بومی آسیایی از جمله طاووس و مار پیتون نگهداری می شوند. همچنین شما می توانید با مار پیتون، در حالی که بر روی بدن شما می خزد، عکس بگیرید.

 

غارهای باتو (گالری نقاشی های طبیعی)

غارهای باتو (گالری نقاشی های طبیعی)

 

غار رامایانا (Ramayana Cave) :

غار رامایانا (Ramayana Cave) در سمت چپ غار معبد (Temple Cave) قرار گرفته است و اگر شما با مترو به این منطقه بیایید اولین غاری که خواهید دید غار رامایانا (Ramayana Cave) می باشد. همچنین این غار با یک مجسمۀ سبز رنگ به نام Hanuman که ارتفاع آن ۱۵ متر است، کاملاً مشخص می باشد.

 

غارهای باتو (مجسمۀ Hanuman)

غارهای باتو (مجسمۀ Hanuman)

 

این معبد در سال ۲۰۰۱ میلادی وقف شده است و از آن تاریخ بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد. بر روی دیوار های غار رامایانا (Ramayana Cave) نقاشی ها و مجسمه های رنگارنگی وجود دارند که شباهت زیادی به غار گالری نقاشی دارد.

 

غارهای باتو (غار رامایانا)

غارهای باتو (غار رامایانا)

 

راه های رفتن به غارهای باتو:

  1.  با تاکسی از هر نقطه از شهر به راحتی قابل دسترس می باشد. تاکسی ها از مسیر بزرگراه اصلی MRR2 به این منطقه می روند.
  2.  سرویس قطار KTM Komuter  در KL Sentral ایستگاهی دارد که شما را به غار های باتو می برد.
  3.  از KL Sentral می توانید به وسیلۀ منوریل به ایستگاه Titiwangsa رفته و از آنجا با خط U6 اتوبوس به غارهای باتو رفت.
  4. از ایستگاه Bangkok Bank (در نزدیکی ایستگاه Puduraya) می توان با خط ۱۱ و ۱۱d نیز به غارهای باتو بروید.
  5. جدیداً ۲ خط جدید مترو نیز برای رفتن به این غارها اضافه شده است.

 

ساعت کاری غارهای باتو :

این غار ها همه روزه از ساعت ۶:۰۰ صبح تا ۹:۰۰ شب بر روی عموم باز می باشند.

 

قیمت های غارهای باتو :

ورود به این غار ها و معبد آن به صورت رایگان می باشند.

 

راه های ارتباطی با غارهای باتو :

آدرس : Gombak District, Selangor, Malaysia

تلفن : ۵۰۵۰ ۸۸ ۱۳۰۰       ۶۲۸۴ ۶۱۸۹-۳ ۶۰+

ایمیل : enquiries@tourism.gov.my

سایت : www.batucaves.com

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است