جستجوی پیشرفته

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

در نزدیکی مرز فرانسه و اسپانیا ، در کمتر از ۶ کیلومتر قبل از آنکه رودخانه ی بیداسوا Bidasoa به اقاینوس اطلس بریزد ، روی این رودخانه جزیره ی کوچکی به نام قرقاول PHeasant نیز قرار دارد .
زمانی که نمایندگانی از فرانسه و اسپانیا پیمان پیرنه را امضا نمودند در سال ۱۶۵۹ این جزریه در اینجا قرار داشت و بدین ترتیب به صورت رسمی به جنگ سی ساله نیز پایان دادند .

هرساله 2 بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

این پیمان همچنین شامل مرز جدیدی می شد که از کوه های پیرنه گذشته و سپس امتداد رودخانه ی بیداسوآ را تا خلیج بیسکای Bay of Biscay در اقیانوس اطلس دنبال می نمود. از آنجا که همواره وقتی پای یک رودخانه وسط باشد، مسئله ی تعریف مرز مشکل می شود، دو کشور تصمیم گرفتند که مرز مشترک آنها از وسط رودخانه بگذرد. در چنین شرایطی مرز تعریف شده باید از وسط جزیره ی قرقاول می گذشت و آن را به دو قسمت تبدیل می کرد که هر کدام از کشورها کنترل یکی از قسمت های آن را بر عهده بگیرند. اما پیمان پیرنه روی گزینه ی دیگری به توافق رسید که طبق آن جزیره به مکانی با مالکیت مشترک تبدیل شد. ‏

هرساله 2 بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله 2 بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

مالکیت مشترک گویای قلمرویی است که کشورهای مختلف بدون تقسیم آن به مناطق مجزا حق سلطه و حاکمیت برابر روی آن را دارند. قطب جنوب یکی از نمونه های موفق قلمرویی با مالکیت مشترک است. در طول تاریخ، چندین مکان با مالکیت مشترک وجود داشته اند که البته هیچ کدام برای مدت طولانی دوام نیاورده اند. موفقیت چنین توافق هایی نیاز به همکاری تمام طرفین ذینفع دارد که در دراز مدت امری بسیار سخت است. هر زمان که درک متقابل طرفین از شرایط از دست رود، توافق مالکیت مشترک نیز از دست خواهد رفت.

جزیره ی قرقاول نه تنها قدیمی ترین مالکیت مشترک پابرجا مانده تا به امروز است، بلکه تنها جایی است که حاکمیت آن نه به صورت همزمان، بلکه به تناوب صورت می گیرد. به این ترتیب که ۶ ماه از سال، جزیره ی قرقاول فرانسوی است و ۶ ماه دیگر اسپانیایی. نیویورک تایمز در این باره می گوید: مالکیت مشترک این جزیره مانند توپی در یک مسابقه ی پینگ پونگ بین فرانسه و اسپانیا است که سرعت آن را بسیار کاهش داده باشند!

قبل از جنگ و امضای پیمان پیرنه شرایط جزیره ی قرقاول مشخص نبود. در آن زمان این جزیره به عنوان مکانی خنثی برای ملاقات بین پادشاهان اسپانیا و فرانسه و همچنین مکانی برای تبادل زندانیان مورد استفاده قرار می گرفت. همین موضوع سبب شده که بسیاری از وقایع تاریخی نیز در این جزیره رخ داده باشند. در اینجا بود که پادشاه فرانسه لوئی سیزدهم عروس اسپانیایی خود آنا را ملاقات نمود، این در حالی بود که برادر عروس فیلیپ چهارم نیز در همین مکان با عروس فرانسوی خود الیزابت که خواهر لوئی سیزدهم بود، آشنا شد. بعدها، پسر لوئی سیزدهم یعنی لوئی چهاردهم با همسر آینده ی خود ماریا ترزای اسپانیایی در همین جزیره ملاقات کرد. یکی دیگر از این اتفاقات مشابه، دست به دست دادن ماری لوئیز دورلئانز به چارلز دوم از اسپانیا و ماریانا ویکتوریای اسپانیایی به لوئی پانزدهم پادشاه فرانسه بود که البته این ازدواج هیچ گاه سر نگرفت.

امروز، همگان اجازه ی بازدید از جزیره ی قرقاول را ندارند، هرچند شما می توانید بسیار به آن نزدیک شوید چرا که این جزیره در فاصله ی ۱۰۰ فوتی از شهر ایرون در اسپانیا و فاصله ی ۱۵۰ فوتی از اجتماع اوندای در سمت فرانسوی قرار گرفته است.

هرساله 2 بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

ملاقات لوئی چهاردهم از فرانسه و فیلیپ چهارم از اسپانیا در جزیره ی قرقاول برای امضای پیمان پیرنه، رنگ روغن توسط هنرمند Jacques Laumosnier.

هرساله 2 بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هرساله ۲ بار حاکمیت این جزیره عوض می شود

هر ۶ ماه مقامات رسمی اسپانیا و فرانسه برای جشن کوچکی همدیگر را ملاقات می کنند که در آن تبادل اسناد صورت می گیرد. برای ۶ ماه بعدی طرف گیرنده ی اسناد به عنوان مقام حکومتی جزیره محسوب می شود.

منبع : خبر : amusingplanet

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است