جستجوی پیشرفته

کشف یک مخفیگاه زیرزمینی در سیاهکل

کشف یک مخفیگاه زیرزمینی در سیاهکل

کشف یک مخفیگاه زیرزمینی در سیاهکل

کشف یک مخفیگاه زیرزمینی در سیاهکل

یک مخفیگاه زمینی در روستای میکال از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل کشف شد.

«ولی جهانی» مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی گیلان کشف مخفی‌گاه زیرزمینی در دیلمان برگ زرینی در کارنامه باستان‌شناسی استان گیلان دانست و گفت:

در بازدید اخیر از این سازه دست‌کند، راهروهایی که عمود بر هم در عمق ۱۰ تا ۱۲ متری زمین ایجاد شده، به طول ۱۵۰ متر مورد شناسایی قرار گرفت.

این مسئول با بیان این‌که طول این سازه، بیشتر از مقدار شناسایی شده در بررسی اخیر است افزود که به‌علت ریزش بخش ابتدایی و انتهایی آن امکان بررسی دیگر بخش‌ها در این مقطع از مطالعات امکان‌پذیر نیست و نیاز به آواربرداری بخش‌های فروریخته برای ادامه مطالعات دارد.

مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد: برای ورود به محوطه یافت شده تنها راه موجود، در شیب تپه ماهوری مشرف به روستای میکال قرار گرفته که بر اثر فرونشستن زمین نمایان شده، این ورودی به راهرویی به طول ۲۲ و عرض ۴ متر و با امتداد شرق به غرب راه دارد.

وی با بیان این‌که ارتفاع کف فعلی محوطه مذکور تا سقف در حدود ۳۲۰ سانتی‌متر است، اضافه کرد: در ابتدای این ورودی راهرویی به قطر ۱۲۰ سانتی‌متر دیده می‌شود که با سیر نزولی خود احتمالاً به فضاهای زیرین این سازه راه می‌یابد.

جهانی افزود که این سازه دست‌کند در عمق زمین، در مجموع از ۵ راهروی اصلی که در منتهی‌الیه خود بر یکدیگر عمودند تشکیل شده و دو راهروی فرعی که یکی سیر نزولی و دیگری صعودی در طرفین راهروهای اصلی دیده می‌شود که عامدانه مسدود شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد که در دیواره‌ها محل‌هایی برای قرار دادن پیه‌سوز و در سقف سازه هواکش‌هایی ایجاد شده که احتمالاً این بخش‌ها نیز پس از ترک این محل عامدانه مسدود شده‌اند.

جهانی با بیان این‌که در همه بخش‌ها اثر دودزدگی بر روی سقف و دیوارها مشهود است، سقف را بشکل جناقی توصیف کرد و افزود: در حاشیه طول راهرو شیارهایی برای عبور آب ایجاد شده است.

مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به این‌که در سطح راهروها قطعات شکسته سفال مربوط به تمبوشه‌های سفالی برای انتقال آب پراکنده است، خاطرنشان کرد که بخشی از این سازه‌ها در زیر روستای فعلی میکال قرار دارد اما در دیگر بخش‌های این منطقه نیز موارد مشابه وجود دارد که برای درک آن‌ها و نحوه ارتباطشان با یکدیگر نیاز به مطالعات گسترده‌ای در این زمینه است.

وی از ادامه تحقیقات در حوزه این محوطه تاریخی خبر داد و یادآور شد که کشف این مخفی‌گاه برگ زرینی در کارنامه باستان‌شناسی استان گیلان است.

منبع : ایسنا

تور ایران مرجع : تور قشم ، تور باکو ، تور پاتایا

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است