جستجوی پیشرفته

۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو

۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو

یونسکو دیدنی ترین مکان های جهان را چند هفته پیش در لیست انتخابی خود را به روز کرد ، برای ثبت مکان های مختلف و دیدنی در سراسر کشورهای رقابت بسیار زیادی در لیست مکان های ارزشمند این سازمان وجود دارد .

بعد از سبک و سنگین‌ کردن‌های بسیار زیاد، این سازمان هر ساله روی مکان‌های جدیدی که می‌توان آنها را میراث جهانی محسوب کرد تصمیم گرفته و آنها را به لیست بیش از هزاران مکان که دارای ارزش جهانی فوق‌العاده برای انسانیت هستند، اضافه می‌کند.

از قدم‌زدن روی تپه‌های شنی در جنوب شرقی ایران گرفته تا صخره‌های مرجانی متروک و دورافتاده در ساحل سودان که دسترسی به آنها بسیار سخت است؛ در ادامه ۱۰ مورد از این آثار جدید را بررسی خواهیم کرد:

منطقه باستانی فیلیپی

مکان: یونان

منطقه باستانی فیلیپی

منطقه فیلیپی که زمانی نسخه کوچک‌تر از رم محسوب می‌شد، ۴ قرن قبل از میلاد مسیح بنا شده و دارای یک سالن تئاتر، معبد و در ورودی قلعه در مقدونیه شرقی و تراکیه، دارای یک مکان مخصوص برای اجتماع عموم مردم است. این شهر قلعه مانند در مسیر باستانی که اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می‌کند بنا شده و بعدها تبدیل به یک مرکز تبلیغ مسیحیت شد، و بقایای کلیساهای آن همچنان باقی‌ مانده‌اند.

نکته: برای رسیدن به ورودی این مکان باستانی بهتر است یک تاکسی (حدود ۲۰ دقیقه) یا اتوبوس (۳۰ دقیقه) از شهر بندری کاوالا بگیرید.

اثر معماری لو کوربوزیه

مکان: آرژانتین، بلژیک، فرانسه، آلمان، هند، ژاپن و سوئیس

اثر معماری لو کوربوزیه

لو کوربوزیه با نام اصلی شارل ادوارد ژانره معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی بود. وی به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین‌المللی مشهور است. این معمار نابغه خلاق فرانسوی-سوئیسی با ثبت ۱۷ اثر شاهکار در لیست میراث جهانی یونسکو، توجه همگان را به خود جلب کرده است.

وی رهبری معماری مدرن را بعد از جنگ جهانی اول بر عهده داشت و در سازه‌های خود از آهن، بتن و شیشه استفاده می‌کرد و البته این ترکیب به مذاق خیلی‌ها خوش نمی‌آمد. با این وجود طرح‌های وی که طی پنجاه سال در سرتاسر جهان ساخته شده‌اند، ساختار سنتی و قدیمی معماری‌ها را شکسته و راه را برای زبان معماری جدید باز هموار کرد.

نکته: ابتدا به فرانسه بروید تا قسمت اعظم کار را در آن جا ببینید که شامل ۱۰ ساختمان است از جمله La Villa Savoye در حومه پاریس، سازه La Chapelle Notre Dame du Haut در ران‌چامپ و La Cite Radieuse در مارسی. بعد از فرانسه برای بازدید از سایر سازه‌ها می‌توان به باقی کشورها سفر کنید، از جمله خانه کراتکت‌ها در آرژانتین، نمایشگاه فیلیپس در بلژیک و یا موزه ملی هنر غرب در ژاپن.

Mistaken Point

مکان: جزیره نیوفندلند در شرق کانادا

Mistaken Point

نام‌گذاری این منطقه به خاطر صعب‌العبور بودن آن است و کنایه‌ای است به این خواسته که ای کاش این منطقه در نقطه بهتری از زمین قرار گرفته بود. این منطقه که در جنوب شرقی نیوفندلند قرار گرفته اغلب مه‌آلود بوده و جایگاه یکی از پیچیده‌تری اشکال یافت شده از زندگی در سرتاسر کره زمین است.

بسیاری از گردشگران برای مشاهده فسیل‌های ۵۶۵ میلیون ساله این منطقه که در کف دریا قرار داشته و با صخره‌های بزرگ و ناهموار و موج‌های شناور اقیانوس اطلس احاطه شده‌اند، مسافت‌های زیادی را از سرتاسر دنیا طی می‌کنند.

نکته: بازدیدکنندگان حتما باید همراه یک راهنمای تور از منطقه بازدید کنند. برای استخدام راهنما باید به مرکز Edge of Avalon در شهر کوچک Portugal Cove South بروید.

منطقه طبیعی حفاظت شده شننونجیا

مکان: استان هوبی در شمال شرقی چین

منطقه طبیعی حفاظت شده شننونجیا

منطقه شننونجیا تنها اکوسیستم جنگلی نیمه‌گرمسیری است که در خاورمیانه وجود دارد. علاوه بر وجود ۵۰۰۰ گونه گیاهی، حیوانات نادری مثل سمندر چینی، میمون دماغ سربالا، پلنگ ابری و خرس سیاه آسیایی است.
نکته: فرودگاه جدید Shennongjia Hongping در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده است و پروازها را به شهرهای ووهان، چانگ‌کینگ و شانگهای متصل می‌کند.

حیاط سنگی نیروی دریایی آنتیگوا

مکان: منطقه تاریخی آنتیگوا در منتهی‌الیه جنوب جزیره آنتیگوا، انگلستان

حیاط سنگی نیروی دریایی آنتیگوا

این مجموعه ساختمانی که به سبک معماری گرجستانی‌ها در خلیج‌های عمیق و باریک ساخته شده، طی قرن ۱۸ میلادی و به منظور محافظت از اموال و دارایی‌های کشاورزان نیشکر در زمانی که قدرت‌های اروپایی برای کنترل کارائیب‌شرقی رقابت می‌کردند، معروف شد. این مجموعه که زحمت بسیار زیادی برای احیای آن کشیده شده تا سال ۱۸۸۹ میلادی مامن نیروی دریایی انگلستان بود و بعد از آن به علت کم شدن ارزش اقتصادی و استراتژیک منطقه، رها شد.

نکته: بازدید از موزه Dockyard Museum در محل سکونت کارکنان اداری مجموعه که در اتاق سنگی قرار دارد را فراموش نکنید. مطالب و داستان‌های بسیار جالبی درباره تاریخچه اقتصادی و زندگی در قلعه‌های این جزیره در این موزه وجود دارد.

ساختمان‌های سنگی شهر اتوکرا

مکان: استان مالاگا در جنوب اسپانیا و بخش خودمختار اندلس

ساختمان‌های سنگی شهر اتوکرا

قدمت این تپه‌های تدفین که با نام دلمن از آنها یاد شده و در کوه‌های اندلس مخفی شده‌اند به ۳ هزار سال قبل از تولد مسیح باز می‌گردد. دلمن ها بناهایی از تخته سنگ عمودی‌اند که با چند تخته سنگ افقی که همچون سینی میز هستند، پوشانده شده بودند.

تخته سنگ‌هاى مسطحى که عموما روى چند پایه یا منهیر قرار دارند. یونسکو از این سازه‌ها این طور تعریف می‌کند: ”یکی از عالی‌ترین کارهای معماری اروپایی‌ها قبل از تاریخ و یکی از مهم‌ترین سنگ‌های یادمان اروپایی.” شهر اتوکرا دقیقا مابین ناحیه‌های اطلس و مدیترانه قرار دارد، یعنی درست بین اروپا و افریقا.

نکته: حتما در یکی از اجراهای گیتار فلامینگو شهر شرکت‌ کنید و بازدید از موزه پیکاسو، که در اصل یک قصر باسازی شده متعلق به قرن ۱۶ میلادی است و ۳۰۰ اثر از این هنرمند را در خود جای داده، در دستور کار قرار دهید.

مجمع‌الجزایر رویاخیخدو

مکان: ۴۰۰ کیلومتری ایالت باخا کالیفرنیا در مکزیک

مجمع‌الجزایر رویاخیخدو

وجود ۴ جزیره آتشفشانی مدفون شده حاکی از بزرگ‌تر شدن سطح اقیانوس در سه‌ونیم میلیون سال قبل در این منطقه است. مناطقی که فعالیت آتشفشانی در آنها صورت گرفته همچنان به عنوان مکان‌های مطالعات زمین‌شناسی مورد توجه یونسکو هستند.

این جزایر که در مکزیک از آنها با نام ”لاک‌پشت‌های کوچولو” یاد می‌شود، مکان بسیار مناسبی برای پرندگان دریایی و سایر جانوران محسوب می‌شوند. تعداد بسیار زیادی سفره‌ماهی، وال، دلفین و کوسه در آب‌های این جزایر وجود دارد.

نکته: سفر از نقطه جنوبی باخا کالیفرنیا برای رسیدن به مجمع‌الجزایر رویاخیخدو (که معمولا با نام جزیره‌های سوکور از آنها یاد می‌شود) حدود یک روز طول می‌کشد، اما علاقه‌مندان غواصی و طبیعت دوستان، بعد از مشاهده مناظره فوق‌العاده زیبای منطقه، به راضی بودن از تلاش و هزینه صرف شده اذعان می‌کنند.

منطقه باستانی نالاندا ماهیماوارا

مکان: استان بیهار در شمال‌شرقی هند

منطقه باستانی نالاندا ماهیماوارا

منطقه باستانی نالاندا ماهیماوارا عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه باستانی شبه‌قاره هند را یدک می‌کشد و در گذشته دارای مقبره‌ها، زیارتگاه‌، ساختمان‌های آموزشی و مسکونی و دیگر آثار هنری بسیار مجللی بوده است.

معبد این منطقه مقدمات انتقال آموخته‌های دانشگاه نالاندا به مدت ۸۰۰ سال پیوسته را فراهم کرد و این فعالیت تاثیر بسیار زیادی در توسعه و شناخت بودائیسم به عنوان یک مذهب داشت. دانشگاه نالاندا تا پیش از نابودی توسط مهاجمان در سال ۱۱۹۳ میلادی، صدها سال پذیرای استادان و دانشجویان از سرتاسر قاره آسیا بود.

صومعه نالاندا تنها معبدی است که می‌توان همچنان آثاری از طراحی‌های مطبخ‌خانه قرون وسطی و اشیا سنگی و برنزی باستانی را در آن یافت.

نکته: دولت هند به‌منظور توسعه گردشگری مذهبی و فرهنگی به سختی در حال تلاش برای متصل کردن مناطق مهم بودایی از جمله نالاندا به خط آهن، جاده و مسیرهای هوایی است. گردشگردان برای بازدید از این منطقه می‌توان در شهر راجگیر که در ۱۶ کیلومتری نالاندا قرار دارد، ساکن شوند.

مجموعه غارهای گرهام

مکان: قلمرو دریایی انگلستان در جبل‌الطارق نزدیک ساحل جنوبی اسپانیا

مجموعه غارهای گرهام

این شبکه بسیار مهم از غارهای دریایی در قسمت شرقی صخره جبل‌الطارق قرار داشته و در حال حاضر آخرین مکان شناخته شده از سکونتگاه‌های انسان‌های نئاندرتال‌ محسوب می‌شود. باستان‌شناسان در چهار غار گرهام، گنجینه‌هایی مثل ابزارهای سنگی و حکاکی‌های انتزاعی روی سنگ پیدا کرده‌اند. خطوط حکاکی شده در این غارها، نخستین نمونه‌های شناخته شده از سنگ نگاری نئاندرتال‌ها محسوب می‌شوند.

نکته: بسیاری از توریست‌ها در بازدید از این مجموعه تنها به گشت‌وگذاری ساده با کشتی قناعت می‌کنند در حالی که بازدید از ساختمان‌های با معماری زیبا و جذاب پالادیان (از سبک‌های معماری اروپا به رهبری آندره پالادیو ایتالیایی)، تماشای میمون‌های ” ماکاک بربر” و سایر نقاط قابل توجه، جبل‌الطارق را تبدیل به مقصدی شگفت‌انگیز برای سفر می‌کنند.

چشم‌انداز فرهنگی هنری صخره Zuojiang Huashan

مکان: در کنار رود Zuojiang، منطقه خودمختار گوانژی هم‌مرز با ویتنام، چین

چشم‌انداز فرهنگی هنری صخره Zuojiang Huashan

در این منطقه که قدمتی ۲۰۰ میلیون سال داشته، ۳۸ صخره هنری که زندگی و آداب و سنن مردمان Luoyue را به تصویر کشیده‌اند وجود دارد. بعضی از دانشمندان معتقدند که نقاشی‌ها (با قدمت ۵ قرن قبل از میلاد مسیح) نشان‌دهنده مراسمات و تشریفات فرهنگ عصر مفرغ (برنز) است که زمانی در قسمت جنوبی چین رواج داشته است.

نکته: دور بودن این آثار صخره‌ای تاثیر بسیار زیادی در حفظ آنها داشته است. شهر چونگ‌زو حدود یک ساعت با این صخره‌ها فاصله دارد و مکان مناسبی برای اقامت توریست‌ها و همچنین مشاهده مناظر طبیعی منطقه محسوب می‌شود.

تور ایران مرجع : تور لحظه آخری

۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو ، ۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو ، ۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو ، ۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو ، ۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو ، ۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو ، ۱۰ مکان جدید ثبت شده در یونسکو

.::: تورهای داخلی :::.

.::: ابر برچسب ها :::.

اخبار گردشگری ایتالیا بانکوک باکو تایلند ترکیه تفلیس تور تور آذربایجان ، لحظه آخری ، ارزان تور آنتالیا ، لحظه آخری ، ارزان تور ارزان کیش ، لحظه آخری تور ارزان کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور ارمنستان ، لحظه آخری ، ارزان تور استانبول ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور امارات تور ایران تور ایروان تور بانکوک ، لحظه آخری ، ارزان تور باکو ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور تایلند ، لحظه آخری ، ارزان تور ترکیه تور تفلیس ، لحظه آخری ، ارزان تور داخلی ، لحظه آخری ، ارزان تور دبی ، لحظه آخری ، ارزان تور قشم تور قشم ، لحظه آخری ، ارزان تور لحظه آخری ، آفرهای مسافرتی لحظه آخری و ارزان تور مارماریس ، لحظه آخری ، ارزان تور مالزی ،آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور مالزی از مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور مشهد ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 96 ، لحظه آخری ، ارزان تور نوروز 97 ، لحظه آخری ، ارزان تورهای تابستان 95 تور پاتایا ، لحظه آخری ، ارزان تور کوالالامپور تور کوالالامپور از مشهد تور کوش آداسی ، لحظه آخری ، ارزان تور کیش ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور کیش از مشهد ، آفرهای ارزان ، لحظه آخری تور گرجستان ، لحظه آخری ، ارزان جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری تایلند جاذبه های گردشگری تفلیس جاذبه های گردشگری دبی جاذبه های گردشگری گرجستان دبی هتل هتل های 5 ستاره آنتالیا هتل های آذربایجان هتل های آنتالیا هتل های باکو هتل های تایلند هتل های تفلیس هتل های دبی هتل های گرجستان پاتایا پوکت چین گرجستان

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به تور ایران است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است